piątek, 17 maja 2013

Laseroterapia – cóż to jest?

laseroterapia
Najprościej mówiąc, to grupa wszystkich zabiegów, w których zastosowanie mają lasery medyczne. Polega na stymulowaniu zmienionych chorobowo tkanek za pomocą sztucznie wzmocnionego światła lub, jeśli ktoś woli, polega na wywołaniu drgań atomów w naświetlanych komórkach i tkankach. Proces ten może przebiegać do głębokości kilku centymetrów. Laseroterapia jest stosunkowo młodą metodą leczenia, a historia jej zastosowania klinicznego ma zaledwie około dwudziestu lat.


Z dziennikarskiego obowiązku, wartym odnotowania jest fakt, że laseroterapia wykorzystuje urządzenia pracujące z jednakową mocą (w sposób ciągły) albo wysyłając serię zmiennych impulsów (czyli działające w sposób przerywany). Zaletą takiej metody jest bardzo duża precyzja oraz brak fizycznego kontaktu narzędzia z leczonymi tkankami (tym samym eliminacja ryzyka zakażenia). Ważna jest również szybkość i bezbolesność (lub mniejsza bolesność w porównaniu z tradycyjnymi zabiegami).

Gdzie laseroterapia ma zastosowanie?


Wszędzie tam gdzie laser może, w sposób bezkrwawy, zastąpić operacyjny nóż, czyli w przeróżnych zabiegach chirurgicznych, okulistycznych, neurologicznych oraz stomatologicznych. Laseroterapia wykorzystywana jest również podczas procesów, w których naświetlane są i jednocześnie niszczone, chorobowe tkanki. Najpopularniejsze zastosowanie ma jednak w działaniach profilaktycznych - tzw. biostymulacji (działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, opóźnienie procesu starzenia się skóry, leczenie krwiaków i obrzęków, przyśpieszenie gojenia ran).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz